Windows 10 Sun Valley (21H2)
Microsoft hozirda Windows 10 uchun katta yangilanish ustida ishlamoqda, bu yil oxirida chiqarilishi kutilmoqda. U o’zi bilan yangilangan dizayn va foydalanuvchi tajribasini yaxshilashi kerak bo’lgan bir qator yangi xususiyatlarni olib keladi. O’zgarishlar «Quyosh vodiysi» kod nomi ostida ishlab chiqilmoqda va bu operatsion tizim ishga tushirilgandan beri Windows 10 uchun eng katta yangilanish bo’ladi.
Afsuski, Microsoftning Quyosh vodiysi loyihasi bo’yicha rejalari haqida rasmiy ma’lumot yo’q, shuning uchun kuzgi yangilanishda qanday o’zgarishlar kutilishi kerakligini aniq aytish qiyin. Biroq, kompaniyaning rejalari bilan tanish bo’lgan manbalar Windows Central portalida ba’zi ma’lumotlar bilan bo’lishdi va bu haqda quyida muhokama qilinadi.
Shuni ham ta’kidlash joizki, ko’plab xususiyatlar va UI o’zgarishlari manbalar tomonidan og’zaki tasvirlangan. Zak Bouden skrinshotlarni ko’rmagan, tizimning ichki tuzilmalarini o’zi kamroq ishlatgan, shuning uchun ba’zi narsalar noto’g’ri talqin qilinishi mumkin.
Bu, shuningdek, xususiyatlar va o’zgarishlarning to’liq ro’yxati emas. Shubhasiz, Microsoft ishlayotgan boshqa narsalar ham bor, ular haqida hali biz bilmaymiz. Va, albatta, kompaniya rivojlanishning istalgan bosqichida har qanday xususiyatni kechiktirishi yoki bekor qilishi mumkin, bu normaldir. Shunga o’xshash narsa.
Asosiy UI yangilanishi
https://youtu.be/5l7p645aEwo
Sun Valley loyihasining maqsadlaridan biri Windows 10 foydalanuvchi interfeysini yangilashdir. Xususan, tugmalar, dastur oynalari va tizim qobig’i elementlarida, shu jumladan Boshlash menyusi va Harakatlar markazida yumaloq burchaklarni kutishingiz mumkin. Hatto File Explorer, File Properties, fayllarni nusxalash dialog oynalari va boshqalar kabi eski komponentlar ham zamonaviy Windows dizayniga moslashish uchun yangilanadi. OT komponentlarini tartibga solish orqali siz zamonaviy ish oqimlari talablariga javob beradigan soddaroq, ixcham foydalanuvchi interfeysini yaratishingiz mumkin.
Ish Windows ish stolini «jonlantirish» sifatida tasvirlangan. O’tgan yili Microsoft 2021 yilda Windows 10-ga «qayta investitsiya qilishini» e’lon qildi va ish ta’rifi foydalanuvchi interfeysini «yoshartirish» ni tasvirlab berdi, bu esa Windowsning «QAYTA» ekanligini ko’rsatadi.
Shunday qilib, Quyosh vodiysi uchun uchta asosiy narsa – jonlantirish, qayta investitsiya qilish va yoshartirish.
Manbalarga ko’ra, Microsoft Windows 10X da ko’rsatilganidek, tizim tepsisi elementlarining ko’pini Harakat markaziga ko’chiradigan «soddalashtirilgan» vazifalar paneli ustida ishlamoqda. Bu, shuningdek, Windows 10X-dan yangi Harakatlar markazining Windows 10-da bir xil tezkor harakatlar paneli, musiqani boshqarish interfeysi va vizual ravishda ajratilgan bildirishnoma maydoniga ega debyutiga yo’l ochadi.
Ishga tushirish menyusiga kelsak, Microsoft Boshlash menyusining o’zi va undagi jonli plitkalarning burchaklarini yaxlitlash ustida ishlamoqda. Boshlash menyusi va vazifalar panelidagi kontekst menyulari va o’tish ro’yxatlari, shuningdek, ko’pgina zamonaviy ilovalar kabi yumaloq burchaklarni olishi kutilmoqda.
Quyidagi rasmda Microsoft ishlayotgan yangilangan Boshlash menyusi dizaynining ishonchli qayta ishlangani:
Joriy Boshlash menyusini qayta ishlab chiqishdan tashqari, kompaniya Quyosh vodiysiga xos bo’lgan mutlaqo yangi Boshlash tartibi ustida ishlamoqda. Bu, ehtimol, Windows 10X-dan o’tish emas, balki ish stoli uchun maxsus yaratilgan mutlaqo yangi versiya bo’ladi.
Foydalanuvchilar Sozlamalar ilovasidagi sozlamalar orqali joriy va yangi Boshlash menyusi dizaynlari o‘rtasida o‘tishlari mumkin bo‘ladi. Joriy Boshlash menyusi tartibi sozlamada «Klassik ishga tushirish» deb nomlanadi, bu esa kelajakda yangi Boshlash tartibi sukut bo’lishini ko’rsatadi.
Yangi Boshlash menyusi tartibi haqida hali hech qanday ma’lumot yo’q, lekin u markazlashtirilgan dizaynga ega bo’ladi, profil rasmingiz, quvvat tugmalari va UI pastki qismida joylashgan File Explorer yorliqlari. Yuqori o’ng burchakda «Barcha ilovalar» tugmasi bo’ladi, uni bosganingizda sizni barcha o’rnatilgan ilovalar ro’yxatini alohida sahifaga olib boradi.
Boshlash menyusi, Harakatlar markazi va Oʻtish roʻyxati Windows 10X dizayn tendentsiyasiga muvofiq vazifalar panelidan vizual ravishda ajratiladi.
Here's an early look at the rounded/floating Jump List UI design that MS is working on for Sun Valley pic.twitter.com/zvno0dPkYy
— Zac Bowden (@zacbowden) February 15, 2021
Oldindan oʻrnatilgan ilovalarning koʻpchiligi, jumladan, Sozlamalar va File Explorer ham qayta dizaynga ega boʻladi. Microsoft yaqinda WinUI kutubxonasi yordamida yaratilgan yangi dizaynga ega Signallar va soat ilovasining yangilangan versiyasini chiqardi. Qolgan ilovalar ham WinUI yordamida yangilanadi.
Bundan tashqari, biz tizimni yumshoqroq qiladigan yangi animatsiyalarni ko’rishimiz mumkin. Windows 10X allaqachon yangi silliq animatsiyalarni oldi va ularning aksariyati klassik Windows 10 ga o’tkazilishi mumkin.
Yangi xususiyatlar
Foydalanuvchi interfeysi yangilanishidan tashqari, Microsoft foydalanuvchilarga yanada samaraliroq bo’lishga yordam berish uchun yangi xususiyatlarni ham qo’shishni rejalashtirmoqda. Kompaniya yaqinda bir nechta yangi funksiyalarni, jumladan, vazifalar panelidagi yangi Yangiliklar va Qiziqishlar vidjetini taqdim etdi, biroq tez orada yanada yaxshilanishlar kutilmoqda.
Masalan, Microsoft «Sozlamalar» ilovasiga ma’lum bir vaqtda qaysi ilovalar eng ko’p quvvat sarflaganini ko’rsatadigan yangi batareyadan foydalanish jadvalini qo’shishni rejalashtirmoqda, shuningdek, kelajakda batareya zaryadini oldini olishga yordam beradigan vositalarni taqdim etadi.
Yana bir yangi xususiyat Snap Assist rejimida Microsoft Edge yorliqlarini ilova oynalaridan ajratish imkonini beradi, bu kontentni tartibga solish, topish va mahkamlashni osonlashtiradi. Bu, ayniqsa, juda ko’p yorliqlari va ilovalari ochiq bo’lgan foydalanuvchilar uchun foydali bo’lib, ularga kerakli yorliq qaysi brauzer oynasida ochiqligini eslab qolish qiyin.
Snap Assist funksiyasining o‘zi ham yaxshilanadi. Katta displeyni ulashda va o’chirishda tizim ushbu ekranga qaysi ilovalar biriktirilganligini eslab qoladi.
Bundan tashqari, Microsoft Vazifalarni ko’rish sohasida yashaydigan asboblar panelini yaratmoqda. Bu xususiyat shaxsiy yoki ish Microsoft hisob qaydnomangiz bilan sodir bo’lgan barcha narsalar, jumladan, taqvim voqealari, so’nggi Office hujjatlari, elektron pochta xabarlari, ishlar ro’yxati va tarmog’ingiz bilan bog’liq boshqa yangiliklar va qiziqarli narsalarni ko’rsatadi.
Ovoz va qalam bilan kiritish usullari ham yangilanishlarni oladi. Masalan, tizimda allaqachon yangi ovozli boshqaruv interfeysi mavjud bo’lib, u juda chiroyli ko’rinadi va burchaklari yumaloq. Va qalamdan foydalanganda yangilangan, optimallashtirilgan kontekst menyusi interfeysi paydo bo’ladi.
Microsoft planshetlar uchun foydalanuvchi interfeysi ustida joylashgan va imo-ishoralar orqali ilova oynalarini boshqarish va tizimda harakatlanish imkonini beruvchi yangi “ishora qatlami”ni ishlab chiqmoqda. Ular Windows 10 da mavjud sensorli panel imo-ishoralariga o’xshash bo’ladi. Masalan, to’rt yoki besh barmoq bilan ekranda pastga surish orqali ilova oynasini minimallashtirishingiz mumkin.
Va nihoyat, kompaniya Windows 10-da o’rnatilgan ilovalarning ko’pini olib tashlashga ruxsat berish orqali tajribali foydalanuvchilarni xursand qilishni xohlaydi.Hozirgi vaqtda operatsion tizim faqat bir nechta ilovalarni o’chirishga imkon beradi, ammo Sun Valley loyihasida ro’yxat sezilarli darajada kengaytiriladi.
Chiqarish sanalari
Microsoft bu yil kuzgi yangilanishning bir qismi sifatida Sun Valleyni chiqarishga umid qilmoqda. Mish-mishlarga ko’ra, yangilanish oktyabr oyida keladi va 2021 yil oktyabr yangilanishi (21H2 versiyasi) deb nomlanadi. Sun Valley elementlari keyingi bir necha hafta yoki oy ichida Insider konstruktsiyalarida paydo bo’la boshlaydi. 21H2 yangilanishining yakuniy qurilishi iyun oyida imzolanadi.
Microsoft tizimning yakuniy tuzilishi haqida qaror qabul qilgandan so’ng, kompaniya Beta-kanalda 21H2 sinovini boshlaydi. Bundan tashqari, kümülatif yangilanishlar nafaqat xatolarni tuzatish, balki ba’zi yangi xususiyatlarni ham keltirishi mumkin. Kiritilgan barcha o’zgarishlar oktyabr oyida Windows 10 21H2 versiyasi chiqarilishi bilan bir vaqtda bir kunlik yamoq sifatida chiqariladi.

Windows 10 Sun Valley (21H2)
В настоящее время Microsoft работает над крупным обновлением для Windows 10, которое, как ожидается, будет выпущено в конце этого года. Оно принесёт с собой обновлённый дизайн и ряд новых функций, которые должны улучшить опыт использования системы. Изменения разрабатываются под кодовым названием «Sun Valley», и это будет крупнейшее обновление Windows 10 с момента выхода операционной системы на рынок.
К сожалению, официальной информации о планах Microsoft на проект Sun Valley пока нет, так что пока сложно с уверенностью сказать о том, какие изменения точно стоит ждать в осеннем обновлении. Впрочем, источники портала Windows Central, знакомые с планами компании, поделились некоторыми сведениями, и об этом речь пойдёт ниже.
Стоит также отметить, что многие функции и изменения в пользовательском интерфейсе были описаны источниками на словах. Зак Боуден не видел скриншоты, а уже тем более не использовал самостоятельно внутренние сборки системы, так что некоторые момент могли быть неправильно интерпретированы.
Также это будет не полный список функции и изменений. Определённо, есть и другие вещи, над которыми работает Microsoft, но о которых мы пока не знаем. И, конечно, компания может отложить или отменить любую функцию на любом этапе разработки, что является нормальным явлением. Как-то так.
Большое обновление пользовательского интерфейса
Одна из целей проекта Sun Valley — освежение пользовательского интерфейса Windows 10. В частности, стоит ожидать скруглённые углы кнопок, окон приложений и элементов оболочки системы, включая меню «Пуск» и «Центр уведомлений». Обновятся даже устаревшие компоненты, такие как «Проводник», «Свойства файлов», диалоговые окна копирования файлов и так далее, которые будут гораздо лучше сочетаться с современным дизайном Windows. Приведение в порядок компонентов ОС позволит создать более простой и компактный пользовательский интерфейс, отвечающий требованиям современных рабочих процессов.
Внутри компании эта работа описывается как «оживление» рабочего стола Windows. В прошлом году Microsoft анонсировала «реинвестирование» в Windows 10 в 2021 году, а в описании вакансии компания указала «омоложение» пользовательского интерфейса, которое покажет, что Windows «ВЕРНУЛАСЬ».
Таким образом, три ключевых вещи для Sun Valley: оживление, реинвестирование и омоложение.
Источники сообщают, что Microsoft работает над «упрощённой» панелью задач, где большая часть элементов системного трее переместится в «Центр уведомлений», как это сделано в Windows 10X. Это также открывает путь для дебюта нового «Центра уведомлений» из Windows 10X в Windows 10 с такой же панелью быстрых действий, пользовательским интерфейсом управления музыкой и визуально отделённой областью уведомлений.
Что же касается меню «Пуск», то Microsoft работает над скруглением углов как самого «Пуска», так и динамических плиток в нём. Ожидается, что контекстные меню и списки переходов в меню «Пуск» и на панели задач также получат скруглённые углы, как и большинство современных приложений.
Изображение ниже — точно воссозданный дизайн обновлённого меню «Пуск», над которым работает Microsoft:
Помимо доработки дизайна текущего меню «Пуск», компания также работает над совершенно новым макетом «Пуска», который будет уникальным для Sun Valley. По всей видимости, это будет не просто перенесённое меню из Windows 10X, а совершенно новая версия, созданная специально для настольных компьютеров.
Пользователи смогут самостоятельно переключаться между текущим и новым дизайном меню «Пуск» с помощью настройки в приложении «Параметры». Текущий макет меню «Пуск» в настройке именуется как «Классическое меню „Пуск“», предполагая, что новый макет «Пуска» в будущем будет использоваться по умолчанию.
Подробной информации о новом макете меню «Пуск» пока нет, но сообщается, что он будет иметь центрированный дизайн, а ваше изображение профиля, кнопки питания и ярлыки проводника будут располагаться в нижней части пользовательского интерфейса. В правом верхнем углу будет присутствовать кнопка «Все приложения», при нажатии на которую вы попадёте на отдельную страницу со списком всех установленных приложений.
Меню «Пуск», «Центр уведомлений» и «Список переходов» будут визуально отделены от панели задач, что соответствует тенденции в дизайне Windows 10X.
Here's an early look at the rounded/floating Jump List UI design that MS is working on for Sun Valley pic.twitter.com/zvno0dPkYy
— Zac Bowden (@zacbowden) February 15, 2021
Большинство предустановленных приложений, включая «Параметры» и «Проводник» также получат обновлённый дизайн. Не так давно Microsoft выпустила обновлённую версию приложения «Будильники и часы» с новым дизайном, созданном с использованием библиотеки WinUI. Остальные приложения тоже будут обновлены с использованием WinUI.
Кроме этого, мы наверняка увидим новые анимации, которые сделают систему более плавной. Windows 10X уже получила новые плавные анимации, и, вероятно, многие из них будут перенесены в классическую Windows 10.
Новые функции
Помимо обновления пользовательского интерфейса, Microsoft также планирует добавить новые функции, которые помогут пользователям повысить производительность труда. Недавно компания внедрила несколько новых функций, включая новый виджет «Новости и интересы» на панели задач, но вскоре появятся и другие улучшения.
Например, Microsoft планирует добавить в приложение «Параметры» новую диаграмму об использовании заряда аккумулятора, которая будет показывать, какие приложение потребляли больше всего энергии в конкретное время. Также будут предоставлены инструменты, которые позволят предотвратить разряд батареи в будущем.
Ещё одна новая функция позволит вам отделить вкладки Microsoft Edge от окон приложений в режиме прикрепления окон (Snap Assist), что упростит организацию, поиск и прикрепление необходимого контента. В особенности это будет полезно для пользователей, у которых открыто множество вкладок и приложений, что сложно вспомнить, в каком окне браузера открыта необходимая вкладка.
Будут улучшена и сама функция прикрепления окон (Snap Assist). При подключении и отключении большого дисплея система будет запоминать, какие приложение были прикреплены на этом экране.
Кроме этого, Microsoft создаёт некий дашборд, который будет находиться в области «Представления задач». Эта функция будет отображать информацию обо всём, что происходит с вашей личной или рабочей учётной записью Microsoft, в том числе события календаря, недавние документы Office, электронные письма, списки дел, а также другие новости и интересные вещи, связанные с вашей сетью.
Обновления получат и способы ввода с помощью голоса и пера. Например, уже сейчас в системе присутствует новый интерфейс голосового управления, который выглядит довольно аккуратно и имеет закруглённые углы. А при использовании пера будет появляться обновлённый оптимизированный интерфейс контекстного меню.
Для планшетов Microsoft разрабатывает новый «слой жестов», который будет располагаться над пользовательским интерфейсом и позволит с помощью жестов управлять окнами приложений и осуществлять навигацию по системе. В целом, они будут похожи на жесты тачпада, уже присутствующие в Windows 10. Например, вы сможете свернуть окно приложение, проведя вниз по экрану четырьмя или пятью пальцами.
И, наконец, компания хочет порадовать опытных пользователей, разрешив удаляться большинство встроенных приложений в Windows 10. Сейчас операционная система позволяет удалить лишь несколько приложений, но в проекте Sun Valley список будет значительно расширен.
Сроки выхода
Microsoft надеется выпустить Sun Valley как часть осеннего обновления этого года. По слухам, это обновление выйдет в октябре и, вероятно, получит название October 2021 Update (версия 21H2). А вот в инсайдерских сборках элементы Sun Valley будут появляться в течение следующих нескольких недель или месяцев. Финальная сборка обновления 21H2 будет подписана в июне.
Когда Microsoft определится с финальной сборкой системы, компания начнёт тестирование 21H2 на канале Beta. Причём накопительные обновления могут приносить не только исправления ошибок, но и некоторые новые функции. Все сделанные изменения будут выпущены в качестве патча первого дня одновременно с релизом Windows 10 версии 21H2 в октябре.